» Otázky a odpovede

Koľko cukru treba pridať na 100l kvasu?

Pridávať cukor do kvasu nedoporučujeme, znižuje to výslednú kvalitu destilátu. Radšej použite kultúrne kvasinky, enzýmy a výživu, zabezpečia prirodzené prekvasenie s vysokou výťažnosťou. Pridávaný cukor síce prispeje k vyššej kvantite, ale kvalita celkového destilátu sa znižuje. Takýto destilát nemá prirodzenú arómu ani chuť. Ak aj tak chcete pridať cukor, tak maximlane 1 kg na 100 l kvasu, čo zabezpečí rýchlejšie rozkvasenie. Cukor rozpustíte v teplej vode, vylejte do kvasu a zamiešajte.

Biely povlak na vrchu kvasu. Čo to je?

Je to kvas, ktorý je napadnutý plesňami. Ma to výrazný vplyv na kvalitu destilátu. Povlak aj s časťou materiálu treba z kvasu odstrániť. Zabrániť množeniu plesní môžeme dosiahnuť tým, že zabránime prístupu vzduchu do kvasu a to tak, že na kvas použijeme kvasnú zátku a necháme kvas odpočívať pri nižšej teplote. Kvasy, ktoré majú vyššie pH, sú skôr napadnuté plesňami, ako napr. hrušky, broskyne. Preto je dôležité zakyslenie kvasu. Kvasinky sa v takýchto kvasoch veľmi zle rozmnožujú, a tým vytvárajú priestor pre množenie plesní.

Je potrebné po dokvasení odstrániť tzv. deku?

Áno, vrstvu 3 - 4 cm od vrchu treba odstrániť. Hnedú vrstvu, ktorá je na vrchu (tzv. zoxidovaný materiál) treba taktiež odstrániť.

Je potrebné pred založením kvasu marhúľ a broskýň plody odkôstkovať?

Áno, mali by sa odkôstkovať. Kôstky obsahujú veľa ethylkarbamátu a kyseliny kyanovodíkovej, ktorá je pre kvasenie tohto ovocia nežiaduca. Hlavne malé kôstky u marhúľ, ktoré môžu dať destilátu veľa kôstkovej arómy. Väčšie kôstky stačí odkôstkovať aj po dokvasení. Vykvasený kvas sa preleje cez sito, kde sa tieto kôstky zachytia.

Prečo dokvasený kvas, ktorý je veľmi kyslý, má octovú chuť?

Pretože nebol okyslený. Stáva sa to najmä pri hruškovom a broskyňovom kvase. Pri vyššom pH sa rozmnožujú octové baktérie ktoré premieňajú cukor a  alkohol na ocot. Ak nechceme mat octovú chuť kvasu a nižšiu výťažnosť, musíme kvas zakysliť na hodnotu pH 2,8 až 3,6.

Prečo má po vypálení alkohol horkú a trpkú chuť?

Pri robení kvasu neboli odstránené stopky z ovocia. Stopky obsahujú trieslovinu, ktorá je nežiaduca v alkohole a vytvára horkú a trpkú chuť.

Vypálil som 60 % hruškovice. Po zriedení na 48% sa zakalila. Dá sa to odstrániť?

Pri riedení alkoholu na nižšiu koncentráciu ako 50 % treba používať destilovanú vodu. Avšak destilát sa môže zakaliť aj napriek tomu. Na chuťové vlastnosti destilátu to nemá vplyv. Je možné to jednoducho odstrániť, cez kávový filter.

Keď dokvasia marhule a hrušky, ako rýchlo ich treba dať vypáliť?

Pre zachovanie arómy tohto ovocia, treba páliť čo najskôr. Avšak, keď sa kvas správne ošetrí, môžeme ho páliť aj 3 -4 týždne po dokvasení. Kvas státím prirodzene zvyšuje svoje pH, a toto môže spôsobiť infekciu octovými baktériami, kde sa premieňa alkohol na ocot. Aby ste zabránili infekcii kvasu octovými a mliečnymi baktériami, treba pridať napr. kyselinu citrónovú, ktorá znižuje pH (zvýšenie kyslosti). Sud s kvasom treba hermeticky uzavrieť a dať na najchladnejšie miesto. Keď budete mať takto ošetrený kvas, bez zmeny vám výdrži 3 - 4 týždne po dokvasení.